UPOZORENJE GRAĐANIMA NA OPASNOST OD IZBIJANJA POŽARA NA OTVORENOM PROSTORU

 

U skladu sa hidrometeorološkom prognozom FHMZ-a Sarajevo koji je za predstojeće dane prognozirao daljnji porast temperature na prostoru općine Doboj istok i šire regije a u cilju pravovremenog upozoravanja građana i pravnih subjekata na opasnost od izbijanja požara na otvorenom prostoru uzrokovanog neodgovornim i nesavjesnim ponašanjem u zonama povećanog rizika od izbijanja požara u narednom periodu, još jednom UPOZORAVAMO da veliki šumski kompleksi, minska polja, neuređeni i zapušteni lokalni putevi su permanentna opasnost da i najmanji požari prerastu u vatrenu stihiju koja se usljed navedenih razloga ne može kontrolisati i jako teško se zaustavlja.
Zbog svega navedenog ali i zbog činjenice da požari mogu ugroziti živote ljudi, nepovratno oštetiti staništa biljaka i životinja, odnosno uzurpirati prostor na kome živimo upozoravamo takođe na materijalnu i krivičnu odgovornost pred Zakonom svakog onog koji prouzrokuje takvu pojavu.
U slučaju izbijanja požara građani se mogu obratiti za pomoć Općinskoj službi civilne zaštite Doboj Istok i Policijskoj stanici Doboj Istok koji će dalje uputiti poziv za angažovanje vatrogasaca a u skladu sa odredbama potpisanog sporazuma o saradnji sa TVJ Doboj.

Općinska služba civilne zaštite Doboj istok 121 ili 035/720-623
Policijska stanica Doboj Istok 122 ili 035/720-366