Održana  Svečana sjednica Općinskog vijeća Doboj Istok povodom 1. Marta  Dana nezavisnosti Bosne i Hercegovine

Svečanu sjednicu uz čestitku povodom Dana nezavisnosti Bosne i Hercegovine, otvorio je predsjedavajući  Općinskog vijeća g-din. Nusret Dautović.

Prigodan referat povodom Dana nezavisnosti Bosne i Hercegovine pročitao je profesor istorije Haris Mujić. Profesor Haris je sve prisutne posjetio na stvaranje Bosne i Hercegovine. Osvrnuo se na referendum o nezavisnosti BiH koji se održao prije 32 godine. „Imali smo privilegiju i čast da glasamo po prvi put za  ono što su se naši preci borili stotinama godina a to je za našu nezavisnu Bosnu i Hercegovinu. Taj referendum je značio prekretnicu za Bosnu i Hercegovinu. Nikada ne smijemo zaboraviti naše šehide, oni su dali najvrijednije što se može dati za svoju domovinu. Naš zadatak je da na mlađe generacije prenesemo sve što se nama dešavalo u proteklom periodu. Borba za afirmaciju naše nacije je tekla zadnjih 200 godina. Mi moramo graditi svoj identitet kroz kulturu, obrazovanje, otvaranje svih institucija koje predstavljaju naš identitet. Sretan dan nezavisnosti svima koji su dali bilo kakav doprinos za odbranu Bosne i Hercegovine i neka je vječni rahmet našim šehidima koji su dali ono najdragocjenije što su imali da bi mi bili danas to što jesmo“, riječi su profesora Harisa Mujića.

Nakon prigodnog referata učenici; (Amila Halilović, učenica Javne ustanove Osnovna škola  „Klokotnica, Lejla Karić, učenica VII razreda Javne ustanove Osnovna škola „Brijesnica“ i Aldijana Subašić, učenica IV razreda Javne ustanove Mješovita srednja škola Doboj Istok, su pročitali literane radove na temu „Dan nezavisnosti Bosne i Hercegovine“.

Općinski načelnik  gosp. Kemal Bratić je učenicima za najbolje literalne radove uručio poklone.

Na adresu Općine Doboj Istok pristigle su mnogobrojne čestitke u povodu Dana nezavisnosti Bosne i Hercegovine koje je pročitao sekretar  Općine gos. Omer Hadžić.

Općinski načelnik gosp. Kemal Bratić uputio  je  svim prisutnima,  svim građanima općine Doboj Istok  i svim građanima Bosne i Hercegovine kao i građanima koji žive van granica naše domovine,  iskrene čestitke povodom 1. marta, Dana nezavisnosti Bosne i Hercegovine.

„Slušajući profesora Harisa  vidimo da nikada nije bio zabrinutiji kada je referisao, mislim da smo svi ovdje istog mišljenja,  nažalost agresija na Bosnu i Hercegovinu nikada nije prestala, postoje snage koje rade na tome da Bosne i Hercegovine nestane. Fali nam patriotizam, zajedništvo, međusobno poštovanje, uvažavanje, doprinos lokalnoj zajednice, doprinos širenju kulture i tradicije.

Dragi naši sugrađani, ne smijemo zaboraviti značaj jednog od najvećih datuma iz historije bosanskohercegovačkih naroda i građana, koji je odredio da danas živimo u slobodnoj i nezavisnoj državi Bosni i Hercegovini. Posebne čestitke i zahvalu upućujem braniocima suverenosti, nezavisnosti i teritorijalnog integriteta Bosne i Hercegovine. Zahvala svim onima koji su u najtežim trenutcima u historiji ove zemlje odbranili našu općinu Doboj Istok i državu Bosnu i Hercegovinu.

Uz želju da svakim danom naša ljubav prema domovini bude sve jača a život u Bosni i Hercegovini sve bolji i ljepši, još jednom od srca svima čestitam Dan nezavisnosti Bosne i Hercegovine.

Nakon Svečane sjednice predstavnici boračkih udruženja, predstavnici zakonodavne i izvrše vlasti,  predstavnici mjesne zajednice Klokotnica i Stanić Rijeke te predstavnici Škola, položili su cvijeće i zajedno sa učenicima, nastavnim osobljem i svim prisutnim gostima proučili fatihu  na Centralnom šehidskom spomen obilježju u Klokotnici.