OBILJEŽENA 30. GODIŠNJICA OSLOBAĐANA OBLIĆA

U 09,00 sati okupljanjem na poligonu ispred Doma kulture u mjesnoj zajednici Lukavica Rijeka, postrojavanjem izviđača odreda Vrba, te podjelom  paketića djeci počelelo je obilježevanja Dana oslobađanja Oblića. Učenjem fatihe, polaganje cvijeća  ispred spomen česme kolona se uputila prema koti Oblić.

Predsjednik  mjesne zajednica Lukavica Rijeka gosp.  Fehim Alihodžić zahvalio se svim prisutnima na podršci i dolasku na obilježavanje 30. godišnjice oslobađanja kote Oblić.Čestitao je svima prisutnima Dan nezavisnosti Bosne i Hercegovine, te posjetio sve prisutne na događanja koja su se desila od 1992-1995 godine.

Prisutne je pozdravio predsjednik mjesne zajednice Sjenina gosp.Begić Hasan riječima “Kada je Oblić oslobođen imao sam samo godinu dana, a mogu vam reći da moji Sjenjani se sa ponosom sjećaju oslobađanja Oblića. Svima vama ovdje želim da se još mnogo godina okupljamo a da se ratne strahote više nikada i nikome ne ponove“.

Historijski čas održao je gosp. Mirsad Sinanović komandant 109/224 bbr.. Posjetio je  prisutne na akciju oslobađanja kote Oblić. Šesdeset gazija je dalo svoje živote za ovu mjesnu zajednicu. Nadamo se da će mladi urediti ovu našu lijepu državu bez obzira na vjeru i naciju, i slobodno mogu reći da je Armija Republike BiH pobjedila u ovome ratu riječi su Mirsada Sinanovića komandanta 109/224 bbr..

Općinski načelnik gosp. Kemal Bratić sve prisutne je pozdavio i zahvalio se što su u ovolikom broju došli na obilježavanje 30. godišnjice oslobađanja kote Oblić. Svima je čestitao Dan nezavisnosti Bosne i Hercegovine. Istaknuo je „Ovde se branila nezavisnosti Bosne i Hercegovine, dužni smo svim šehidima, oni su svoje živote  dali da bi mi danas mogli uživati u svim blagodetima života. Sve vas pozivam da našu domovinu volimo još više, da je gradimo i svojoj djeci ostavimo što bolje uslove, perspektivnu državu, perspektivnu lokalnu zajednicu i  da sretno žive u njoj. Svima vama hvala, hvala organizacionom odboru, čestitam mjesnoj zajednici na lijepoj organizaciji i ako bogda da se vidimo nekom drugom prilikom“ riječi su Općinskog načelnika gosp. Kemala Bratića.

Predsjednik mjesne zajednice Lukavica Rijeka gosp. Fehim Alihodžić uručio je zahvalnice pojedincima zaslužnim za organizaciju 30. godišnjice oslobađanja Oblića. Zahvalnice su dobili:

Općinski načelnik gosp. Kemal Bratić,

Međunarodni forum solidarnosti EMAUS Doboj Istok

Odred izviđača „Vrba“ Doboj Istok

Planinarsko društvo „Sefir“ Gračanica

Neformalna grupa građana „Putevima  spasa i slobode“ Doboj

Esmir Habibović, za pomoć u organizaciji

Hasan Čalić, predstavnik medija

Fahrudin Kurtović, predstavnik medija

U  organizaciji Streljačkog kluba Doboj Istok, Lukavica Rijeka održana je završnica lige u gađanju iz vazdušne puške gdje su i dodijeljene diplome i medalje za prva tri mjesta.

1. Suljkanović Lamija
  2. Suljkanović Nedim
  3. Fatima Hodžić

Kao i svake godine odred izviđača Vrba dodijelio je zahvalnice:

Nosioci zastava: Bašić Eman (Lukavica), Edin Husaković (Grapska), Almir Ahmetović (Mala Brijesnica), Bačinović Nadina (Suho Polje), Bešić Afan (Grapska), Mujkić Amar (Klokotnica), Hadžikadunić Sanela (Stanić Rijeka), Đogić Almir (Stjepan Polje), Hadžić Almedina (Brijesnica Mala), Konjić Sakib (Brijesnica Velika), Hasić Zinedin (Sjenina), Salihović Benjamin (Doboj), Hodžić Emir (Frkati), Jupić Nedim (Ševarlije), Salić Lejla (Vogošća) te najmlađem  učesniku Harun Hodžić (Delići) i najstarijem učesniku Husaković Hazim (Grapska).

Prelijepu recitaciju je izvela Zara Hodžić djevojčica koja ima samo 5 godina.

Nakon manifestacije organizator je pripremio bogat ručak za sve goste za koga su se pobrinule vrijedne domaćice.