RJEŠAVANJE PREDMETA U PRVOSTEPENOM POSTUPKU

SVI POKRENUTI PREDMETI PO ZAHTJEVU STRANKE RIJEŠENI U ROKU

(11.04.2013)

U toku 2012. godine, Općina Doboj Istok imala je na rješavanju skoro 1000 predmeta koji su pokrenuti po zahtjevu stranke. Kako je navedeno u Izvještaju o rješavanju upravnih stvari u upravnom postupku, u izvještajnom periodu riješeno je 794 predmeta. Po službenoj dužnosti  pokrenuto je 314 postupaka i svi su rješeni u toku 2012. godine.

slika 3Naime, zahvaljujući Zakonu o upravnom postupku, građani imaju mogućnost podnijeti zahtjev za rješavanje određenih pitanja koji predstavljaju dio poslova i djelatnosti lokalne samouprave. Rok za rješavanje u upravnom postupku, te donošenje rješenja od strane organa uprave je 30 dana od dana podnošenja zahtjeva ili 60 dana, ako je potrebno provesti dodatni ispitni postupak. Državni službenici Općine Doboj Istok striktno se drže principa i propisanih rokova, tako da se svakom zahtjevu stranke pristupa u skladu sa pozitivnim zakonskim regulativama.