Komisija za pritužbe građana, ljudska prava, vjerske slobode i praćenje

O B A V I J E S T

Na osnovu Programa rada za 2014.godinu Komisije za pritužbe građana, ljudska prava, vjerske slobode i praćenje  Kodeksa ponašanja izabranih zvaničnika – vijećnika, informiramo građane o postojanju i opsegu rada ovog bitnog tijela Općinskog vijeća:

Statutom definisani zadaci Komisije su:

1.      Razmatra  predstavke i žalbe građana, udruženja, institucija i organizacija koja se odnose na povrede ljudskih prava i građanskih sloboda   od strane institucija i organizacija u nadležnosti općine i o tome obavezno izvještavati Općinsko vijeće i podnosioca žalbe.

2.      Radi na slučajevima predstavki i žalbi građana koje se odnose na prava i dužnosti koje obavlja Općina i njeni organi i o tome obavještava podnosioca  i Općinsko vijeće sa prijedlogom mjera i rješenja za podnesene slučajeve,

3.      Razmatra  prijedloge pojedinaca i pravnih lica o mjerama za unapređenje, zaštitu i promociju ljudskih prava i građanskih sloboda i o tome podnositi izvještaj  podnosiocu i Općinskom vijeću sa prijedlogom akcija  koje treba preduzeti,

4.      Općinskom vijeću povremeno i kada je potrebno ukazuje na kršenje ljudskih prava i sloboda i predlaže mjere na otklanjanju i sprečavanju tih pojava.

5.      Nadzire  i prati primjenu Kodeksa ponašanja izabranih zvaničnika – vijećnika u Općinskom vijeću Doboj Istok.

6.      Razmatra prijave i vodi postupke u cilju ispitivanja osnovanosti prijave o povredi nekih odredbi Kodeksa ponašanja.

7.      U slučajevima kada Komisija utvrdi da je bilo povreda Kodeksa izvještava o tome Općinsko vijeće sa preporukom o izricanju određene kazne.

Svi zainteresovani mogu se obratiti ovoj Komisiji preko Općinskog vijeća Doboj Istok.