OSNIVANJE PROFESIONALNE VATROGASNE JEDINICE U DOBOJ ISTOKU

DOBOJ ISTOK ĆE DOBITI PROFESIONALNU VATROGASNU JEDINICU (24.04.2013)

Nakon usvajanja Odluke  o organiziranju i funkcioniranju zaštite od požara i vatrogatstva na području naše općine, koju je donijelo Općinsko vijeće na svojoj 4. redovnoj sjednici, urađen je prvi korak ka uspostavljanju profesionalne vatrogasne jedinice. Finansiranje profesionalne vatrogasne jedinice bilo bi organizirano iz Budžeta Općine Doboj Istok, međutim, zakonska regulativa omogućava da općine koje imaju do 15 000 stanovnika dobiju dodatna sredstva iz budžeta Kantona i Federacije BiH.

DSC02659Minimalan broj članova profesionalne vatrogasne jedinice je devet osoba osposobljenih za efikasno i brzo saniranje svih vrsta požara. U daljem periodu očekuje se donošenje odluke o formiranju profesionalne vatrogasne jedinice, te pronalaženje finansijske konstrukcije za nabavku osnovnih materijalno-tehničkih sredstava.